Земельний податок – обов’язковий платіж: роз’яснення щодо його сплати

Земельний податок – це обовязковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (ст. 14.1.72 Податкового кодексу України, ст.269.1 ПКУ).

Згідно ст.281 ПКУ від сплати земельного податку у 2024 році звільняються:

– особи з інвалідністю 1 та 2 групи;

– особи, які виховують трої і більше дітей віком до 18 років;

– пенсіонери за віком;

– ветерани війни та особи, на яких поширюється дія закону “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

– особи, що відповідно до законодавства визнані постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи;

-на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток/паїв та землекористувачі при передачі земельних ділянок та земельних часок/паїв в оренду платнику ЄП 4 групи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання в рамках граничних норм.

Якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 статті 281 ПКУ, має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, то така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки про самостійне обрання-зміну земельної ділянки для застосування пільги. Пільга починає застосовуватися до обраної земельної ділянки з базового податкового (звітнього) періоду, у якому подано таку заяву.

А також закликаємо перевіряти онлайн дані щодо плати за землю. Для звірки даних щодо плати на землю можна звернутися із відповідними документами письмово або в електронній формі (через меню “Листування з ДПС” приватної частини Електронного кабінету) до податкових органів за своїм місцем реєстрації або місцем знаходження будь-якої з земельних ділянок (інструкція по ссилці  https://cabinet.tax.gov.ua/help/sendlist.html)

Зокрема, щодо розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності чи користуванні платника податку, права на користування пільгою зі сплати податку; розміру ставки земельного податку; нарахованої суми плати за землю.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином завірених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Також, у разі якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок або право на декілька земельних часток (паїв), щодо яких необхідно провести звірку даних, для її проведення такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження будь-якої з таких земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю) (абзац шостий п.286.5 ст.286 ПКУ).

Фізичні особи з використанням  кваліфікованого електронного підпису мають можливість переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення щодо сум нарахованих їх податкових зобов’язань з плати за землю, в меню “ЕК для громадян” приватної частини Електронного кабінету чи в застосунку “Моя податкова”.

Джерело інформації: https://hlyboka-gromada.gov.ua/news/1724317808/