Після початку війни мільйони українців змушені були покинути своє житло та їхати туди, де безпечно. Велика кількість наших громадян виїхала за кордон , але ще більше українців зі своїми сім’ями намагаються знайти житло на території України, в регіонах, де не ведуться активні бойові дії. Мешканці територіальних громад надають прихисток вимушено переміщеним особам. Ті особи, які надали на безоплатній основі житлові приміщення для тимчасового розміщення, мають право на компенсацію.
Надання компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб врегульовано Порядком компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.03. 2022 р. № 333 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29.04. 2022 р. № 490).
Компенсація надається фізичним особам – громадянам України віком від 18 років, які є власниками житла або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували в цих приміщеннях зазначених у пункті 1 цього Порядку внутрішньо переміщених осіб, крім членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу України (далі – особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб), для покриття понесених ними витрат, пов’язаних з розміщенням внутрішньо переміщених осіб.
Важливо! Компенсація надається за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги. Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації.
Для отримання компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб потрібно вчинити наступні дії:
- Не пізніше, ніж протягом наступного робочого дня після розміщення внутрішньо переміщених осіб в житловому приміщенні необхідно в довільній формі скласти заяву, у якій зазначити прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та подати її до виконавчого органу місцевого самоврядування.
Заяви можуть бути подані в паперовій формі або в електронній формі на електронну адресу, визначену виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацією, відповідною військовою адміністрацією.
- До заяви додати наступні документи:
документ, який посвідчує особу;
документ, що підтверджує право власності на житлове приміщення.
Виконавчий орган розглядає заяву протягом п’яти робочих днів, починаючи з наступного дня після отримання заяви.
Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи проводять перевірку наведених у заяві даних, у разі потреби з відвідуванням місця проживання внутрішньо переміщених осіб, з метою підтвердження інформації вказаної у заяві, а також перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання.
У разі, якщо за результатами перевірки встановлено факт надання у заяві недостовірної інформації, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відмову у виплаті компенсації. Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні.
Загальна сума компенсації визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.
Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до кінця місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Важливо! Уряд постановою №1094 вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб. Основні з них:
Починаючи з жовтня компенсацію можна отримати за розміщення ВПО:
– які перемістилися з Криму чи Севастополя, або громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
– житло яких зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження;
– з громад Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької та Київської областей, м. Києва, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей, які переселились у вересні (за цих громадян компенсація виплатиться тільки за вересень; умовою виплати є подача відповідних документів до 5 жовтня).
У період з 1 жовтня 2022 р. по 31 березня 2023 р. сума компенсації визначається на рівні 30 гривень за кожен людино-день.
Місцеві бюджети повністю виключено з системи надання компенсації за розміщення ВПО. Компенсація особам, що розмістили ВПО, виплачується за рахунок коштів державного бюджету, коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, іноземних держав та міжнародних організацій у вигляді благодійної, гуманітарної та матеріальної допомоги, а також добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб, благодійних організацій та громадських об’єднань, інших не заборонених законодавством джерел.
Додаткову інформацію з цього питання можна отримати звернувшись до Глибоцького бюро правової допомоги Чернівецького МЦ БВПД за адресою смт. Глибока, вул. Борцям за волю України, 2а або телефонуйте за номером 2-41-40. Також можна скористатися послугою Skype набравши «Глибоцьке бюро правової допомоги», або «[email protected]»
Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).