Чи можна в Україні ввести незареєстровану вакцину, придбану за кордоном?

Чи можна привезти з європейських країн незареєстровану в Україні вакцину, наприклад,  від менінгококів групи В, і зробити нею щеплення у свого педіатра?

Відповідь – так, оскільки Закон України «Про лікарські засоби» передбачає можливість ввезення незареєстрованих лікарських засобів (у т.ч. вакцин) для індивідуального використання громадянами*.

Проте важливо попередньо обговорити це питання з вашим лікарем і дотримуватися температурного режиму під час транспортування вакцини. Лікар призначає такі імунобіологічні препарати відповідно до медичних показань пацієнта і з огляду на протипоказання до них.

За яких умов можна купити в аптеці вакцину та анатоксини, що зареєстровані в Україні?

Купити вакцину та/або анатоксин в аптеці можна лише за рецептом лікаря (незалежно від форм власності лікувально-профілактичного закладу).

Продаж здійснюється за наявності у покупця термоконтейнера з холодоелементами.

Покупець отримує відповідну до рецепта кількість доз вакцин та анатоксинів в пакуванні; кожна доза має супроводжуватися інструкцією про застосування українською мовою та чеком із зазначенням дати та часу продажу.

Відповідальний за продаж працівник зобов’язаний пояснити покупцю умови зберігання вакцини та анатоксинів і необхідність проведення вакцинації в лікувально-профілактичному закладі (пункті щеплень).

Придбані вакцини та анатоксини можуть бути введені лише в кабінетах (пунктах) щеплення лікувально-профілактичних закладів із суворим дотриманням умов зберігання і санітарно-гігієнічних вимог.

* Випадки, коли в Україну можна ввозити незареєстровані ліки, визначені статтею 17 Закону України «Про лікарські засоби», наприклад, дозволене ввезення  у випадках:

  • індивідуального використання громадянами,
  • стихійного лиха, катастроф, епідемічного захворювання тощо.

Ввезення на територію України незареєстрованих вакцин регулюється відповідним Порядком, дія якого призупинена на час воєнного стану.

Призначення таких препаратів здійснює лікар відповідно до медичних показань пацієнта (Основи законодавства України про охорону здоров’я).

Міністерство охорони здоров’я України