З 1 липня 2020 року вступають в силу зміни в застосуванні кримінального закону

З 1 липня 2020 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», яким запускаються в дію інститут проступків та інститут дізнання.

Закон встановлює механізм швидкого розслідування кримінальних правопорушень невеликої тяжкості та зменшує навантаження на слідчі органи досудового розслідування, оскільки їх повноваження під час досудового розслідування кримінальних проступків зможуть здійснювати співробітники інших підрозділів, зокрема, органів Національної поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.

Цим же Законом значно зросли штрафи за вчинення деяких злочинів, зокрема, за крадіжку (ч.1 ст.185 КК України) раніше замість покарання у виді штрафу від 850 гривень до 1700 гривень, з 1 липня 2020 року від 17 тисяч гривень до 51 тисяч гривень.

За шахрайство (ч.1 ст.190 КК України) замість штрафу від 510 грн. до 850 грн. буде штраф від 34 тис. грн. до 51 тис. грн.

Цим же Законом Кримінальний кодекс України доповнено статтею 286-1 – керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Тобто,з 1 липня 2020 року законодавець встановив кримінальну відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Каратиметься така поведінка штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років      (від 17 тисяч гривень до 34 тисяч гривень).

До кримінально караної поведінки включена також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.

Вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування, також вважатиметься правопорушенням з подальшими наслідками у вигляді притягнення до кримінальної відповідальності.

Світлана Гуцуляк

Прокурор Сторожинецької місцевої прокуратури