Як повідомили в Головному управління ДПС у Чернівецькій області , за січень – лютий 2020 року представниками бізнесу регіону заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 41,4 млн. грн. Це на 14,6 млн. грн. більше, ніж у такому ж періоді 2019 року.
При цьому кількість декларантів бюджетного відшкодування зменшилася на 25 відсотків, з 80 платників до 60 платників.
На початок березня 2020 року, з врахуванням залишку невідшкодованого ПДВ, платникам податків області відшкодовано на розрахункові рахунки 30,7 млн. грн.
За словами податківців – ще з 1 лютого цього року діє оновлений Порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165. Щоб система СМКОР надійно працювала Критерії оцінки ступеня ризиків постійно вдосконалюються. Але разом з тим і це не виключає ризиків – у дев’яти платників ПДВ податківці лише за два місяці цього року заходами протидії «махінаторам» упередили неправомірне відшкодування ПДВ на загальну суму майже 0,8 млн. грн.
ДПС Буковини: актуальні запитання – відповіді щодо сплати ЄСВ пенсіонерами
Чи звільняються від сплати ЄВ ФОП, які на момент їх державної реєстрації мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю, та чи необхідно повідомити про такий статус контролюючі органи?
Частиною четвертою ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) встановлено, що фізичні особи – підприємці, незалежно від обраної системи оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
На сьогодні обмін даними між Державною податковою службою України (далі – ДПС), Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) та фондами соціального страхування відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 № 494, постановою правління ПФУ від 19 вересня 2013 року № 16-1 (далі – Порядок).
Відповідно до норм Порядку, ПФУ щомісяця надає ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності. На підставі інформації, отриманої в ПФУ, в реєстрі страхувальників встановлюються/знімаються відповідні ознаки ”фізична особа – пенсіонер за віком”, або ”особа з інвалідністю”, або ”пенсіонер, який досяг пенсійного віку”.
Право щодо визначення фізичних осіб – підприємців, які відповідають всім вимогам, зазначеним в частині четвертій ст. 4 Закону № 2464, належить виключно ПФУ.
Отже фізичні особи – підприємці звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе, якщо вони отримують пенсію за віком, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
При цьому окремо повідомляти контролюючий орган про набуття відповідного статусу пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно.
З якого періоду ФОП звільняється від сплати ЄВ за себе, якщо вона набула статус пенсіонера за віком або особи з інвалідністю та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу?
Фізична особа – підприємець, яка набула статус пенсіонера за віком або особи з інвалідністю та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільняється від сплати за себе єдиного внеску з наступного місяця після набуття такого статусу.
Оскільки пропорційний розрахунок бази нарахування ЄВ для даної категорії платників Законом № 2464 не передбачений, то місяць, в якому така особа набула право на пенсію за віком або статус особи з інвалідністю, або досягла віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, відноситься до базового звітного періоду, за який сплачується ЄВ.