7 січня Україна відзначить Різдво 2019 . Напередодні нас чекає Різдвяний святвечір . В Україні його називають Святий вечір або Святвечір.
Святвечір: традиції
У цей вечір віруючі не куштують ніякої їжі до появи на небі першої зірки – і лише потім сідають за святковий стіл.
Так як все ще триває Різдвяний піст, то всі страви на столі повинні бути пісними. Причому їх повинно бути рівно дванадцять – як і апостолів у Христа.
Обов’язковою стравою є кутя. Готують її найчастіше з зерен пшениці.
У готову кашу прийнято додавати розмочені курагу і родзинки, розтертий мак і мелені горіхи, а також по ложці меду.
Святвечір: які 12 страв повинні бути на столі
Щоб рік видався успішним, за святковим столом потрібно неодмінно хоч по трішки, але спробувати всі 12 страв. При цьому не можна об’їдатися і з’їдати страви цілком – а то, мовляв, впроголодь весь рік проживеш.
1 і 2. У Святвечір їжу не можна запивати водою – тільки узваром. Так що кутя та узвар – перші дві з 12 обов’язкових страв різдвяного столу.
- На стіл також прийнято подавати хліб , бажано з запеченими всередині часником, горохом або дрібними монетами. Горох символізує єдність роду і відpодження людини після гріхопадіння, часник – очищення від гріхів і здоров’я, монетки – достаток.
- На перше подають пісний борщ або капусняк . Червоний борщ, наприклад, символізує кpoв дітей, убuтuх у Вифлеємі за наказом Ірода.
- Голубці – як символ любові Божої і Святого Духа.
- Вінегрет . Він також може стати чудовою альтернативою гарніру.
- Соління – відмінне доповнення до будь-якого столу.
- 8. Вареники – як символ достатку.
- 9. Риба (та хоча б оселедець) – загальноприйнятий символ Христа. І навіть перших апостолів – рибалок – звали “ловцями душ людських”. Звідси і дозвіл їсти рибу в піст (не кожен день, але все ж).
- 10. Гриби – універсальний продукт під час практично кожного посту.
- Пісні пиріжки або пампушки – як символ здоров’я і щастя. Вони символізують, що кожна людина покликана до солодкого і вічного життя на Небесах.
- Запечені яблука – і смачно, і корисно, і за канонами. Можна запекти з медом і родзинками, додавши в процесі приготування корицю і гвоздику.
Також на столі цього вечора повинна стояти свічка, запалювати яку повинен неодмінно господар будинку. Вважається, що її вогонь очищає житло від зла і скверни