Сонцестояння – це астрономічне явище, коли центр диска Сонця проходить через точки екліптики (точки сонцестояння), найбільш віддалені від небесного екватора (площини, перпендикулярної до осі Землі).
День літнього сонцестояння настає, коли один з полюсів землі нахилений до сонця під найбільшим кутом.
Назва цього явища пов’язана з тим, що поблизу точки сонцестояння схилення Сонця впродовж кількох днів змінюється дуже повільно. Його висота у верхній кульмінації у дні до та після сонцестояння практично однакова, звідси і назва, бо здається, що «Сонце стоїть».
День літнього сонцестояння у північній півкулі вважають за початок астрономічного літа. Якщо позначати положення сонця на небосхилі упродовж року, вийде ось така крива, яка зветься аналема. Найвища її точка і є літнє сонцестояння.
Дата літнього сонцестояння може змінюватися від 20 до 23 червня. У 2024 році в Україні сонцестояння пройде 20 червня о 23.50 за київським часом.
Чим відрізняється літнє і зимове сонцестояння, розрізняють літнє і зимове сонцестояння. У час літнього сонцестояння ми переживаємо найдовший день і найкоротшу ніч у році. Під час зимового навпаки – найдовша ніч і найкоротший день. Між ними є час, коли день і ніч рівні за тривалістю – це осіннє і весняне рівнодення.
У різних країнах світу цей день має різне значення. У деяких він знаменує початок літа, в інших – його середину або й навіть кінець. На теренах нашої держави в давнину літнє сонцестояння було пов’язане зі святом Івана Купала. Тоді як дата сонцестояння може припадати на різні дні, купальська ніч припадає з 23 на 24 червня.
У дохристиянські часи люди вірили, що коли Сонце у зеніті і дає найбільше світла і тепла, воно виявляє найвищу чудодійну силу для рослинного, тваринного світу і людини.