Святий вечір, Святвечір, Вілія, Багата кутя – передріздвяний вечір, який припадає на останній день Пилипівського посту, тому до свята готують виключно пісні страви.
За традицією кутя й узвар займали почесне місце на столі під образами – на покуті. Стіл посипали чистим сіном, на нього клали білий настільник –скатертину, а зверху ще й вишитий рушник. Хтось із синів, а часом і сам господар, надівши рукавиці (не голими руками!), брав миску чи макітру з кутею і шанобливо ставив на стіл. Діти бігли слідом, ховалися під стіл та квоктали: «Квок-квок!», щоб наступного року водилися курчата.
До святої вечері готувалося 12 страв. Вважають, що таке число обумовлене кількістю апостолів або ж 12 місяцями у році. Дванадцять – сакральне число: три по чотири, адже у міфології світове дерево складається з трьох вертикальних поверхів (Верх, Середина й Низ). Воно втілює уявлення про світ, створений з Неба, Землі й Підземної частини, а також горизонтальної площини – чотирьох сторін Світу. Різдвяні свята припадають на пору зимового сонцестояння, коли день перемагає ніч, сонце – пітьму, а добро долає зло. Саме такі уявлення вплинули на вибір кількості страв у святковому застіллі.
Можливо, через великий вибір страв Святу вечерю називають ще «Багатою кутею», на відміну від застілля напередодні Хрещення – «Голодної куті». Швидше за все, ця назва збереглася ще з часів дохристиянського святкування зимового сонцестояння, коли вечеря не була обмежена постом.
Які ж страви готували й готують українці напередодні Різдва:
- Кутя
- Узвар
- Пісний борщ з квасолею й грибами чи рибою
- Пампушки з часником і олією
- Вареники з капустою, картоплею, гречаною чи пшоняною кашею, квасолею, грибами, вишнями (тепер багато господинь заморожують всілякі ягоди на зиму), маком з медом
- Пироги й книші
- Горохв’яники з тертим часником із сіллю
- Квасоляне пюре з калиною
- Млинці гречані, пшоняні й пшеничні
- Налисники
- Риба смажена й варена захолоджена (драглі)
- Січеники з риби
Чимало різноманітних та смачних страв вигадали винахідливі українські господині. Навіть найбідніші родини прагнули мати на столі саме 12 святвечірніх страв. Часом для досягнення омріяного числа треба було полічити й сіль у сільничці, й воду в кухлику і юшку, в якій варилися картопля й квасоля.
Інформація отримана із сайту про народну творчість і етнографію України — Етнографія.