Роз’яснення щодо основних положень законодавства із питання надання відстрочки від призову на військову службу

   У зв’язку із численними зверненнями громадян до сектору «Глибоцьке бюро правової допомоги» Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, надаємо роз’яснення щодо основних положень законодавства із питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації громадянам, які навчаються.

В Україні порядок призову на військову службу під час мобілізації на особливий період громадян регулюють два ключові закони:

  • Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу”;
  • Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. Військовий обов’язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Під час загальної мобілізації до лав армії можуть призвати усіх військовозобов’язаних громадян України віком від 18 до 60 років, які не мають обмежень за станом здоров’я, а також не мають підстав для звільнення від служби, виключення з військового обліку або права на відстрочку.

Українське законодавство передбачає, що студентів не призивають на військову службу, якщо вони навчаються на денній чи дуальній формі навчання. Водночас йдеться як про студентів українських навчальних закладів, так і про студентів іноземних коледжів, університетів, вищих шкіл та інших освітніх закладів.

У зазначених вище законах перелічені категорії, які не підлягають призову під час мобілізації.

“Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” визначено перелік осіб, які не підлягають призову під час мобілізації. Так, згідно з абзацом першим другої частини статті 23 Закону, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають: здобувачі професійного (професійно-технічної), професійної вищої та вищої освіти, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формами здобуття освіти.

Окремо закон “Про військовий обов’язок та військову службу” також регулює підхід до питання мобілізації студентів.

Частиною 8 статті 17 зазначеного закону передбачено, що відстрочення від призову на військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

  • у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. В разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає чинність;
  • в закладах професійної вищої освіти з денною формою навчання, зокрема під час отримання початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
  • в закладах професійної вищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, зокрема під час отримання наступного ступеня освіти;
  • у закладах середньої чи вищої духовної освіти з денною формою навчання;
  • в інтернатурі, аспірантурі чи докторантурі на відстані або без відриву від виробництва.
  • проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти.

Додаткову інформацію з цього питання можна отримати звернувшись до Глибоцького бюро правової допомоги Чернівецького МЦ БВПД за адресою смт. Глибока, вул. Борцям за волю України, 2а або телефонуйте за номером 2-41-40. Також можна скористатися послугою Skype набравши «Глибоцьке бюро правової допомоги», або «[email protected]»

Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).