З серпня аптеки відпускатимуть антибіотики лише за рецептом

Виключення – окуповані території, райони проведення бойових дій та ліки для потреб воєнного часу.

Уряд України дозволив відпуск антибактеріальних лікарських засобів за власні кошти пацієнта за електронним рецептом. Таке рішення впроваджується для розв’язання проблеми неконтрольованого відпуску та нераціонального вживання рецептурних лікарських засобів.

Таке нововведення впроваджуватиметься поступово в рамках перехідного періоду в медичних закладах, що працюють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар, як і раніше, має виписати паперовий рецепт.

Отже, фармацевт зможе відпустити антибіотик в аптеці у три способи:

  • за електронним рецептом (якщо аптека підключена до ЕСОЗ),
  • за паперовим рецептом,
  • за інформаційною довідкою, яка на перехідному періоді буде прирівняна до офіційного документа.

Пацієнт зможе придбати антибіотик за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо предʼявити аптечному працівнику довідку чи паперовий рецепт.

Реалізація цього рішення є одним із кроків у протидії глобальній проблемі антибіотикорезистентності, а також дозволить відстежувати дані про призначення та обʼєми використання антибіотиків в Україні.

Виключення буде діяти тільки для аптек, розташованих у районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Перелік таких аптек затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. На час дії воєнного стану там зможуть відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.

Окрім цього, у зоні ведення бойових дій та на тимчасово окупованих територіях антибактеріальні препарати, як і нині, відпускатимуть без рецепта. Також передбачається норма, що дозволяє військовим адміністраціям, підрозділам Збройних сил, волонтерським та благодійним організаціям закуповувати в суб’єктів, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва, гуртової торгівлі лікарськими засобами, рецептурні ліки для потреб воєнного часу без рецепта.

Міністерство охорони здоров’я України