Це свято було започатковано 8 вересня 1958 року у Бухаресті на IV конгресі Міжнародної організації журналістів.
За задумом депутатів конгресу, цього дня журналісти усіх країн і видань мають демонструвати світу свою згуртованість, особливо у справі захисту своїх прав.
Дата для проведення цього міжнародного дня була вибрана не випадково. Саме цього дня в 1943 році у Берліні фашистами був страчений заарештований гестапо в квітні 1942 року чехословацький журналіст, літературний і театральний критик, публіцист, активіст чехословацької компартії Юліус Фучик. Навіть у нацистських застінках Юліус не залишив професію і встиг написати книгу «Репортаж із зашморгом на шиї», за яку був посмертно, в 1950 році, удостоєний Міжнародної премії Миру. Книга була перекладена 70 мовами світу, а з 1958 року день смерті Юліуса Фучика став відзначатися як Міжнародний день солідарності журналістів.
Це – прагнення та місія свідчити правду, донести її людям. Покликання сучасних журналістів можна порівняти з покликанням апостолів-учнів Господа нашого Ісуса Христа, які свого часу доносили до людей Істину, проповідували Слово Боже, були очевидцями важливих подій і оповідали про них людям, подорожуючи різними країнами. І хоч ми живемо зовсім в інших умовах, і нині долати відстані вже набагато легше і швидше, журналісти, подібно до апостолів, мають залишатися свідками правди подій нашого часу.