У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області повідомили, що упродовж першого кварталу 2020 року до Державного бюджету надійшло майже 0,7 млн.грн. акцизного податку, індикативний показник виконано на 100,2 відсотки. В основному це надходження від оптового постачання електроенергії. Також, завдяки відповідальним представникам бізнесу до місцевих бюджетів Чернівецької області сплачено 28,9 мільйонів гривень акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів. Таким чином індикатив виконано на 115,5 відсотків, додатково громади отримали понад 2 мільйони гривень.
Найбільшу суму роздрібного акцизу до місцевих бюджетів залучено в місті Чернівцях – 21,8 мільйони гривень.
«Для того, щоб місцеві бюджети мали стабільні надходження акцизного податку надзвичайно важливо, щоб уся підакцизна продукція реалізовувалася з дотриманням норм чинного законодавства. У першу чергу – це ліцензований продаж алкоголю і тютюну. Водночас варто застерегти громадян Буковини від придбання і споживання алкогольних напоїв в сумнівних місцях без марок акцизного податку встановленого зразка. Тіньова реалізація товарів підакцизної групи не лише приносить збитки для бюджету громади, але й несе пряму загрозу для життя і здоров‘я споживачів, оскільки, як правило, це небезпечний фальсифікат», – зазначив в.о. начальника ГУ ДПС у Чернівецькій області Борис Акіменко.
Кожен відповідальний споживач повинен вимагати у продавця фіскальний чек, у якому повинна бути зазначена сума акцизного податку, яка згодом зарахується до бюджету громади. Не буде зайвим перевірити наявність ліцензії в місці реалізації підакцизної продукції та марку акцизного податку на кожній одиниці товару.
Декларування – 2020: банк повідомив про прощення боргу – подайте декларацію
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області звертають увагу, що до загального місячного (річного) оподатковуваного податком на доходи фізичних осіб доходу включається основна сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25% мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році – 1043,25 грн).
Кредитор зобов’язаний повідомити фізичну особу – боржника у один із трьох способів або направити йому рекомендованого листа з повідомленням про вручення, або укласти відповідний договір, або надати повідомлення про прощення (анулювання) боргу під підпис особисто. Суму прощеного (анульованого) боргу кредитор, наприклад банк, повинен включати до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку (форма №1 ДФ), за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. При цьому, Фізична ж особа-боржник зобов’язана самостійно сплатити податок з таких доходів та відобразити їх у річній податковій декларації.
Отже, якщо кредитором (у нашому випадку банком) було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту), про що повідомлено боржника, то з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб, сума такого анульованого боргу вважається додатковим благом. Відтак, цей дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу з урахуванням норм пп. 164.2 “д” ст. 164 Податкового кодексу (перевищення у 2019 році 1043,25 грн). Він відображається у розділі II податкової декларації „Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу”, у рядку 10.9.1 „у вигляді додаткового блага (прощений (анульований) борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит))”. Окрім того, зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором.
Нагадаємо, що термін подання річної декларації про майновий стан і доходи, який спливав 30 квітня подовжено до 1 липня 2020 року. Відтак, суму податкового зобов’язання, яке платниками визначено до сплати, необхідно сплатити до 1 жовтня 2020 року.