Контрабандисти розпочали неприкриту війну за митниці

Офіційна заява Ігоря Добровольського щодо намагань групи осіб перешкоджати роботі Буковинської митниці

Завершується процес переформатування митниць по всій Україні. За низкою заходів, які були проведені за наказом керівництва Держмитслужби, наступним кроком буде проведення конкурсу на заміщення посади керівників нових митниць.

Важливим є і виконання доручення Прем’єр-міністра та голови Держмитслужби щодо переведення підрозділів Буковинської митниці у нове приміщення. Це принципово, оскільки має на меті усунення корупційних ризиків та створення необхідних умов для роботи колективу поза сторонніми впливами.

А такі намагання є. Очевидно, замовлена особами, котрі втрачають контрабандні потоки, купка так званих активістів намагається дестабілізувати роботу митників. Дискредитувати їх та в.о. начальника, Голови Комісії з реорганізації митниці перед громадськістю.

Усі ми розуміємо, хто за цим стоїть, знаємо їхні прізвища. Це люди, котрі були задіяні у контрабандних та паракримінальних схемах на митних пунктах довгі роки, завозячи на митну територію України поза 100% розмитненням цілі групи товарів. Багатіючи на обкраданні власної держави. Тепер ці ділки проплачують так званих активістів, сподіваючись, що вдасться потиснути на Держмитслужбу і все повернеться на круги своя.

Саме тому я не збираюся реагувати на подібні провокації. Мені ніколи. Попереду ще багато невідкладних нагальних завдань. Ми маємо вибудувати нову, повернуту обличчям до чесного бізнесу митну систему. З максимальним усуненням корупційних ризиків, з відеоспостереженням та прибиранням до мінімуму прямих контактів митників з суб’єктами транскордонного господарювання. У першу чергу, через діджиталізацію процедур, їх прискорення і абсолютну прозорість. Через облаштування спільних з ЄС митниць, які остаточно знівелюють корупційну складову.

Важливим нашим завданням є добудова та запуск низки КПП, на які зачекалися люди. А також облаштування нових терміналів та будівництво доріг до митниць, відкриття яких дасть поштовх до економічного розвитку територій. У першу чергу гірських, які нині є депресивними.

Ці завдання виходять за межі наших повноважень, але вони є дуже важливими для розвитку і процвітання області. І це нас мотивує. Легкого життя ми не чекаємо. Знаючи, що система, яку ми кардинально ламаємо, міцно вкоренилася у ментальності цілої групи осіб.

Голова Державної митної служби України Максим Нефьодов так сказав про запуск нової митниці: “Це війна, і ми до неї готуємося”. До речі, самого керівника митної служби було призначено не одразу, а у ході запеклого протистояння з організаторами тіньових схем. Беззаперечним доказом цієї війни без правил, війни не нами оголошеної, є і замовні акції з блокування та перешкоджання роботи, які проводились 28 листопада та 16 грудня цього року в приміщенні та біля адмінбудівлі Чернівецької митниці.

Ще раз наголошую, ми були до цього готові. І нас ніхто не зверне з цього шляху, за яким збільшення відрахувань до державного бюджету, а відповідно зростання пенсій та зарплат громадян, розвиток економіки держави та залучення інвестора.

І даремно ті, хто маніпулює цими протестувальниками, сподіваються на підтримку громадськості. Люди добре розібралися у тому, хто є хто, і чітко прораховують замовників подібних протестів.

Як елемент впливу проти нас намагаються використовувати перевірений метод “постправди”, сформований з постійного інформаційного перезавантаження, трансляції безперервного потоку негативних новин, основна частина яких – абстрактні міркування. Задіюють комбінування правди і брехні та імітації буцімто реакції загалу через пости у Фейсбуці.

Це відомий спосіб маніпулювання суспільством. Оксфордський словник так визначає метод постправди: “Слово описує обставини, в яких об’єктивні факти менш важливі для формування громадської думки, ніж звернення до емоцій і особистих переконань”. Це перевірений інструмент маніпулювання громадською думкою і свідомістю, як і метод “напівправди”.

Але у мене виникає чітке питання: де були так звані “активісти”, коли обов’язки начальника Чернівецької митниці виконували інші посадові особи митниці, котрі перебували під неприхованим впливом організаторів контрабандних схем? Це при тому, що тодішній Генеральний прокурор України Юрій Луценко чітко назвав фігурантів контрабандних кланів на Буковині.

“Корупція і контрабанда існують у всіх прикордонних областях. Але такої відвертої, монополізованої, нахабної діяльності двох угруповань, котрі у розмовах, які ми фіксуємо законним шляхом, хизуються своєю недоторканністю, немає ні в Одеській, ні у Харківській, ні у якійсь іншій прикордонній області, окрім Чернівецької”, – заявляв тоді Генпрокурор.

Я максимально намагався дистанціюватися від цього театру під стінами митниці. Не відволікати колектив митниці від планомірної та продуктивної роботи. Нам необхідно рухатися вперед і досягати мети. А намагання тиснути на нас пояснюю тим, що ми на правильному шляху, що наші реформи дієві, а робота з очищення та викорінення тіньових схем проходить успішно. Ми точно наступили на щупальця контрабандному спруту.

А тому “шановні” і так звані “активісти”, “аматори-професіонали”, не ставайте все більше схожими на героя Михайла Булгакова з п’єси “Собаче серце” – комуністичного активіста Швондера. Не ганьбіть своїми діями чесне та порядне ім’я справжніх активістів, котрі стали на захист держави і відстояли Україну. На жаль, ви, і ті, у кого ви на підтанцьовці, нічого спільного з ними не маєте.

Разом з тим, я завжди готовий до конструктивної розмови з тими, хто вболіває за область та державу.

З повагою,
Ігор ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ.

Журналіст “Голосу України” попросив в.о. начальника, Голову Комісії з реорганізації митниці перед громадськістю Ігоря Добровольського прокоментувати свою заяву і розповісти про схеми, які раніше працювали на Чернівецькій митниці. Причому так, що раду цьому не могла дати навіть колишня генпрокуратура.

Митник розповів таке: “Суть схеми з ухилення від сплати платежів у повному обсязі при імпортуванні товарів широкого вжитку (ТШВ) з Туреччини та Китаю впродовж 2015-2018 років полягала у наступному. На україно-румунському кордоні відбувалася зухвала підміна товаросупровідних документів на вантаж, який імпортувався в Україну. Наприклад, з Туреччини відправлявся вантажний автомобіль, завантажений ТШВ вагою 23-24 тонни. Після підміни документів у пункті пропуску “Порубне” до митного оформлення на митному посту “Чернівці” вже декларувалося 13-15 тонн тканини, або склоровінгу (перев’язочний шнур). Тобто недоплата платежів орієнтовно становила 900 000 – 1 000 000 гривень!

Було більш як 200 випадків, коли декларувалося 15 тонн ДСП замість 23 тонн ТШВ. А це недоплата приблизно на 1 100 000 – 1 200 000 гривень.

Щомісяця оформлялося 50-70-100 таких фур. Масштаби збитків, завданих державі за результатами діяльності цих угруповань контрабандистів, шокують. Нескладно порахувати, що приблизно з кожної машини ввезеного товару до бюджету держави не доходило по 900 000 – 1 200 000 гривень. А це від 30 до більш як 100 млн грн щомісяця! За рік сума перевищує мільярд гривень! Загальна сума несплачених податків за декілька останніх років сягає ЧОТИРЬОХ МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ!” – наголосив в.о. керівника Буковинської митниці.

Це наочна схема, за якою діяли ті, хто ухилявся від сплати 100% митних платежів:

Як далі розповів Ігор Добровольський, ще однією схемою, яка працювала на пунктах пропуску, було ввезення товарів у вантажних машинах, які оформлялися на митниці, як порожні.

“Знову повернемося до прикладів: наприкінці вересня минулого року через пункт пропуску Порубне Чернівецької митниці ДФС були пропущені під виглядом порожніх чотири автомобілі. Достеменно відомо, що дані автомашини були завантажені товарами широкого вжитку іноземного виробництва і при ввезенні в Україну підлягали оподаткуванню. Орієнтовна сума збитків у результаті цих злочинних дій для бюджету України – мінімум 6 000 000 гривень. За цим фактом митниця вже призначила тематичну перевірку.

Інша контрабандна тема, що існувала на Чернівецькій митниці ДФС – вивезення цигарок до Румунії. Хочу навести один з яскравих прикладів. Так, 6 жовтня 2018 року в Румунії перекинулася фура, доверху “нафарширована” цигарками з України. На фурі перевозили 1500 ящиків контрабандних цигарок на суму майже мільйон євро.

За результатами перевірок, нам достеменно відомо, що у період з травня по жовтень 2018 року через пункт пропуску Порубне цей вантажний автомобіль реєстрації Сербії, в якому після ДТП в Румунії було виявлено 75 000 блоків сигарет “Ашима” та “Марбле”, було оформлено на виїзд з України ШІСТЬ разів! Оформлення всіх шістьох було проведене в одну і ту ж зміну.

Думаю, що тепер багатьом стає зрозумілим, чому і хто так активно протистоїть змінам на митниці”, – заявив Ігор Добровольський.

На запитання чи доповідав він про встановлені факти голові Держмитслужби України, Голова Комісії з реорганізації Чернівецької митниці сказав:

“Голова Державної митної служби України Максим Нефьодов у одному зі своїх інтерв’ю на запитання, чи не боїться він, що, очоливши митницю, ризикує вплутатися у спровоковані корупційні скандали, піддаватися політичному тиску, чи взагалі опинитися у в’язниці, відповів: “Хвилюватися мені нема потреби. Я в житті не взяв ані копійки хабара і точно змінювати свої погляди не збираюся. Але зрозуміло, що ця робота пов’язана з великою кількістю “чорного” піару, звинувачень і незадоволених. Я готовий до цього.

Насправді доходи від митниці не 25 мільярдів, а майже половина дохідної частини бюджету. І коли ми говоримо про втрати від корупції та контрабанди, ми говоримо принаймні про десятки, а можливо, і більше мільярдів гривень. Зрозуміло, що люди, у яких ми хочемо відібрати ці кошти і повернути українському народу, навряд чи спатимуть спокійно”, – наголосив Максим Нефьодов.

Що ж, неспокійно спиться і буковинським контрабандистам, які сьогодні зранку знову пікетували Буковинську митницю, перешкоджаючи проходу на роботу її працівникам. І знову доводилося викликати поліцію.

Сергій СУЛИМА.