Згідно з ч. 1 ст. 22 КК України кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років. Це так званий загальний вік кримінальної відповідальності.
Вчинення деяких умисних злочинів (вбивство, тяжкі й середньої тяжкості тілесні ушкодження, зґвалтування, крадіжка, грабіж, розбій, вимагання і деякі інші) тягне кримінальну відповідальність починаючи з 14-річного віку. Вичерпний перелік таких злочинів законодавець надав у ч. 2 ст. 22 КК. Це так званий знижений вік кримінальної відповідальності.
На території нашого району впродовж 2018 року вчинено три злочини за участю неповнолітніх осіб, серед яких дві крадіжки та одне хуліганство .
Так, неповнолітній мешканець нашого району, діючи умисно, переслідуючи корисливу мету особистого збагачення, таємно, з подвір’я господарства викрав два спортивних велосипеда, а саме велосипед чорного кольору марки «KING COBRA BULLS» вартістю 11 000 грн. та велосипед синього кольору марки «ANALOG COBE» вартістю 11 000 грн., які належать потерпілому.
Під час досудового розслідування потерпілий та неповнолітній підозрюваний уклали угоду про примирення, яка затверджена Глибоцьким районним судом, та неповнолітньому призначено покарання у виді штрафу.
Інший неповнолітній, перебуваючи в квартирі потерпілого, із гаманця, що знаходився на ліжку, таємно викрав кошти в сумі 500 грн., які належали потерпілому , завдавши останньому матеріальної шкоди на вказану суму. В судовому засіданні обвинувачений свою вину у вчиненому злочині визнав повністю, в своїх показаннях підтвердив обставини вчинення ним злочину. У цьому випадку суд призначив покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру у виді застереження та обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього, а саме: заборонити виходити з дому з 20 год. до 08 год. без супроводу батька чи осіб, які їх замінюють; не відвідувати після 20 год. громадські місця (кафе, бари, дискотеки), перебування в яких може негативно вплинути на його поведінку; не змінювати без згоди відповідних органів місце проживання, навчання – строком на 1 (один) рік.
Щоб дитина не відчувала браку уваги, кожен може допомогти простими речами – доброю розмовою, порадою, не шкодуючи часу. Вказане призведе до зменшення кількості злочинів, вчинених неповнолітніми.
Ігор Димчук – Прокурор Сторожинецької місцевої прокуратури