Лікар Jeff Winternheimer розповів своїм підписникам про користь гарбузового насіння для здоровʼя, особливо тих людей, хто відчуває біль у попереку.
Вміст магнію
Гарбузове насіння багате на магній – мінерал, відомий своїми властивостями у розслабленні м’язів. Необхідний рівень магнію може допомогти зменшити м’язову напруженість, що сприятиме полегшенню болю у попереку. Він також допомагає підтримувати здоров’я серця, знижує рівень холестерину та зменшує ризик серцевих захворювань.
Протизапальні властивості
Це насіння містить антиоксиданти та протизапальні сполуки. Біль у попереку часто пов’язаний із запаленням, і наявність гарбузового насіння в раціоні може допомогти зменшити маркери запалення, потенційно полегшивши дискомфорт.
Омега-3 жирні кислоти
Гарбузове насіння містить Омега-3 жирні кислоти, відомі своєю протизапальною дією. Споживання багатих на Омега-3 продуктів може допомогти впоратися із запаленням та сприяти покращенню загального здоров’я суглобів і хребта.
Щільність поживних речовин
Гарбузове насіння – багата на поживні речовини їжа, яка забезпечує наш організм необхідними вітамінами й мінералами. Воно може підтримати загальне самопочуття та сприяти здатності організму відновлюватися після різних запальних станів.
Вміст білка
Білок має велике значення для здоров’я та відновлення м’язів. Насіння гарбуза – хороше джерело рослинного білка, який може допомогти в їхньому відновленні й підтримці.
Вміст цинку
Цинк, що міститься в гарбузовому насінні, відіграє важливу роль в імунній функції та відновленні тканин. Підтримка імунної системи дуже важлива для здоровʼя людини, адже імунітет бореться з різного роду захворюваннями, інфекціями та вірусами.
Амінокислота триптофан
Гарбузове насіння містить амінокислоту триптофан, яка допомагає організму виробляти серотонін і мелатонін, які можуть покращити якість сну.
Кому потрібно з обережністю їсти гарбузове насіння
З обережність потрібно вживати гарбузове насіння людям з підвищеною кислотністю шлункового соку, в разі загострень захворювань шлунково-кишкового тракту — виразкової хвороби шлунку, гастриту.
Вагітним і жінкам, що годують.
Людям, які страждають на цукровий діабет, перед початком вживання необхідно проконсультуватися з лікарем, оскільки до складу насіння гарбуза входить речовина D-хіро-інозитол, яка посилює дію інсуліну та впливає на механізм регуляції глюкози у крові.
Хворим на жовчнокам’яну хворобу теж варто обережно додавати цей продукт до раціону. Тому що насіння гарбуза має жовчогінний ефект і може стати причиною руху каменів у жовчному міхурі.
Джерело інформації: https://molbuk.ua/index.php?newsid=321590