Внесок малого бізнесу до місцевих бюджетів Буковини склав понад 61,6 млн гривень

Впродовж першого місяця 2022 року суб’єкти господарювання, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплатили до місцевих бюджетів області  61,6 млн грн єдиного податку. Порівняно з аналогічним періодом 2021 року  бюджети громад регіону додатково отримали понад 7,8 млн грн єдиного податку. Інформують у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області.
Юридичні  особи – спрощенці перерахували майже 4,4 млн грн цього податку. Частка сплаченого податку фізичними особам – підприємцями складає 51,3 млн грн.
Сільськогосподарські товаровиробники – платники єдиного податку 4 групи сплатили 5,8 млн гривень.
Станом на початок лютого 2022 року в регіоні на обліку перебувало майже 28,5 тисяч платників єдиного податку. Більшість бізнесменів, які обрали єдиний податок, надали перевагу другій групі спрощеної системи оподаткування. Їх налічується 12163 осіб або майже 42,5 відсотків. Третю групу обрали 8504 підприємців – спрощенців. Першу групу єдиного податку застосовують 7899 осіб.
Крім того в області 2845 суб’єктів господарювання – юридичних осіб застосовують третю групу спрощеної системи оподаткування.
Принагідно у податковому відомстві нагадують, що з 1 січня 2022 року змінилися  граничні обсяги доходів, які дають право перебувати на єдиному податку І – ІІІ груп, оскільки визначаються, зважаючи на встановлений законом  на 1 січня податкового (звітного) року розмір мінімальної заробітної плати.
Зауважимо, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»  з 1 січня 2022 року встановлено мінімальну заробітну плату 6500,0 гривень за місяць.
Отже, з 1 січня 2022 року обсяг доходу приватних підприємців – платників єдиного податку впродовж календарного року не  повинен перевищувати:
І група – 167 розмірів МЗП – у 2022 році це 1085500грн (6500,0 х 167)
ІІ група – 834 розміри МЗП  – у 2022 році це 5421000грн (6500,0 х 834)
ІІІ груп – 1167 розмірів МЗП – у 2022 році 7585500грн (6500,0 х 1167).
 
Закон України № 1914: новації у погашенні боргу
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, Закон України від 30 листопада 2021 року № 1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон № 1914) вніс зміни до Податкового кодексу України (ПКУ), зокрема до ст. 95 ПКУ.
Так, ПКУ надає право контролюючому органу здійснювати за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 розділу ІІ ПКУ).
Законом № 1914 уточнено передбачену абзацом другим пункту 95.5 статті 95 ПКУ процедуру, згідно з якою стягнення коштів здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати самостійно задекларованих платником податків сум (такі грошові зобов’язання вважаються узгодженими на підставі пункту 54.1 статті 54 розділу ІІ ПКУ та не підлягають оскарженню згідно з пунктом 56.11 статті 56 розділу ІІ ПКУ).
 
Сплата ЄСВ: Чи звільняються від сплати ЄВ за себе ФОП – платники ЄП за періоди, в яких не отримували дохід (прибуток)?
У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок за періоди, в яких вони були платниками єдиного податку, незалежно від того, отримували вони дохід у цей період чи ні.
Виключенням є фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, які: отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу; мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті на умовах, передбачених Законом № 1667 – за місяці, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску (ЗІР, категорія 201.04)
 
Декларування – 2022: Громадяни мають право подати декларацію на отримання податкової знижки до 31 грудня 2022 року
У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за минулий рік можуть подати податкову декларацію до контролюючого органу до 31 грудня 2022 року.
До відома платників: до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 Кодексу). Копії зазначених документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку.
Звертаємо увагу, що для подання декларації громадянами та мінімізації помилок при її заповненні в «Електронному кабінеті платника»  ДПС працює електронний сервіс із заповнення та подання податкової декларації про майновий стан і доходи платниками податків – фізичними особами в електронному вигляді. В розділі «Податкова декларація про майновий стан і доходи» можна сформувати декларацію з частковим заповненням на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого, рухомого майна. Скористатись зазначеним сервісом зможуть особи, які мають особистий ключ кваліфікованого електронного підпису.
Платникам слід знати, якщо до кінця поточного року платник ПДФО не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2021 року та не подасть податкову декларацію до контролюючого органу, таке право на наступні податкові роки не переноситься.