Спелеотерапія (грец. Speleon – печера, therapia – лікування) – немедикаментозний спосіб лікування, суть якого полягає у лікуванні тривалим перебуванням в умовах своєрідного мікроклімату печер, гротів, соляних копалень, шахт.
Історія цього методу йде в глибину століть. Так, у древніх писаннях Індії розповідається, як місцеві воїни відновлювали сили у підземних соляних печерах. У Європі вперше почали застосовувати «соляне» лікування в середині 19 століття в Польщі, після того, як терапевт Ф. Бочковський зробив відкриття: серед шахтарів, які працюють в соляних шахтах, ніколи не було хворих на бронхіальну астму.
Однак не у кожному регіоні України є соляні шахти або печери. Тому була створена методика галотерапії, завдяки якій штучним чином відтворюється мікроклімат, схожий з мікрокліматом соляних шахт.
Ідея у директорки комунального некомерційного підприємства Центру первинної медико-санітарної допомоги Глибоцької ОТГ Лариси Тімофтій виникла ще у січні цього року. Ішлося про обладнання спеціальної соляної кімнати для лікування пацієнтів із легеневими захворюваннями. Із своїм задумом Лариса Пантелеївна звернулась до голови Григорія Ванзуряка.
Як зазвичай Григорій Степанович уважно вислухав лікарку, разом обговорили деталі що до конкретної реалізації задуму. Так було знайдено фірму із Запоріжжя, з якою уклали відповідний договір про обладнання нової соляної кімнати у Глибоці. Що правда, непередбачена ситуація, що виникла з карантинними обмеженнями, пов’язаними з COVID-19, дещо пригальмували справу.
І все ж, сьогодні – 21 жовтня за участю голів райдержадміністрації та Глибоцької ОТГ Івана Веклича та Григорія Ванзуряка соляну кімнату без зайвих пишностей урочисто відкрили.
Соляна кімната гарно впливає на дихальну систему. Галокамеру можна відвідувати дітям (час перебування 20-30 хвилин) та дорослим (час перебування 30-40 хвилин) з хронічними захворюваннями легень і серцево-судинної системи.
Даний метод заснований на цілющих властивостях солі, дрібні частки якої розпиляються у вигляді сухого аерозолю і проникають в найвіддаленіші відділи бронхіального дерева, надаючи іммуномоделюючу, бронходренажну, протизапальну дію, зменшують бронхоспастичний компонент.
Спелеотерапія або галотерапія, як окремий метод лікування у складі комплексної терапії, показана хворим на бронхіальну астму у легкій і середньо важкій формах, хворим на хронічний бронхіт та хворіючих на пневмонію у період одужання.
Слід додати, що у цьому затишному приміщенні в продовж 10-ти сеансів проходитимуть безкоштовно лікування хворі, які є пацієнтами Глибоцької громади. Для того, аби потрапити сюди на процедурні сеанси, пацієнтам необхідно передусім звернутись до своїх сімейних лікарів.
І на останок зазначимо те, що Глибоцька соляна кімната є першою на Буковині із поміж первинних центрів медико-санітарної допомоги.