Акцент податківців на роз’яснення правил детінізації зайнятості та легалізації зарплати

У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області інформують, що на виконання доручення Уряду активізували проведення інформаційно-роз’яснювальних заходів направлених на офіційне працевлаштування працівників та припинення виплати заробітної плати у «конвертах».

Найперше – ґрунтовний аналіз щодо сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску платниками у всіх сферах господарської діяльності податківці провели і відповідно володіють інформацією про рівень заробітної плати і кількість  найманих працівників.

Друге – визначено ризикових підприємців, котрі згідно з поданою звітною інформацією суб’єкт має оформлені трудові відносини з одним найманим працівником або наймані працівники взагалі відсутні. При цьому проводить підприємницьку діяльність на декількох об’єктах та декларує значну суму доходів.

Третє – для буковинців опубліковано контакти для направлення звернень до Головного управління ДПС у Чернівецькій області cv.official@tax.gov.ua про порушення з питань дотримання законодавства про працю (невиплата заробітної плати, оплата праці у “конвертах”, виплата зарплати у розмірі, нижчому від мінімального рівня, використання праці неоформлених найманих працівників).

Також, щоб громадяни володіли інформацією про правила нарахування заробітної плати податківці області у січні 2020 року підготували брошуру в якій акцентували увагу на заробітній платі: розмір, ставки податків та особливості нарахування у 2020 році.

Електронна версія розміщена на офіційному порталі «Територіальна органи ДПС у Чернівецькій області» у рубриці «Брошури та листівки» за посиланням: https://cv.tax.gov.ua/listivki-ta-broshuri/405641.html

Актуально:

У 2019 році легалізовано понад 26,1 тисяч  «тіньових» працівників. Також більше як 6 тисяч осіб зареєструвалися як підприємці самостійно.

\

До порушників акцизного законодавства застосовано штрафних санкцій на суму 5,3 мільйони гривень

Станом на 01 січня 2020 року в області, здійснювали роздрібну торгівлю алкогольними напоями та/або тютюновими виробами 2650 господарських одиниць, це 2114 суб‘єктів господарювання. Кількість діючих ліцензій становила 4586. Кількість суб‘єктів, яким видано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним становить 73, на право зберігання пального – 13.

Задля зменшення тіньового обігу підакцизних товарів, фахівцями податкової служби області проведено 223 фактичні перевірки суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв, тютюнових виробів та інших підакцизних товарів. В результаті застосовано фінансових і штрафних санкцій на загальну суму 5,3 млн. грн.

Окрім того, на підставі матеріалів правоохоронних органів за порушення вимог ст. 153 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР в частині заборони продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років застосовано штрафних санкцій на загальну суму 149,6 тис. грн. у 21 випадку.

Найбільш типовими порушеннями, були роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін – 111 випадків на суму 1,2 млн. грн.; роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими за встановлені максимальні роздрібні ціни – 56 випадків на суму 0,7 млн. грн.; зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка та/або з підробленими марками акцизного податку – 28 випадків на суму 0,5 млн. грн. ;роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій – 28 випадків на суму 0,5 млн. грн.; порушення вимог ст. 153 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР в частині заборони продажу алкогольних напоїв на розлив суб’єктом господарювання без статусу суб’єкта громадського харчування та реалізації цигарок поштучно – 17 випадків на суму 0,1 млн. грн. ;роздрібна торгівля пальним без наявності відповідних ліцензій – 8 випадків на суму 2 млн. грн. та ін.

Крім того, до суб‘єктів господарювання, які здійснюють діяльність в сфері реалізації пального застосовано 1,2 млн. грн. штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН, несплати узгодженої суми грошового зобов‘язання та неподання/несвоєчасне подання декларацій акцизного податку.

ДПС Буковини: актуальні запитання – відповіді щодо адміністрування екологічного податку

Хто сплачує екологічний податок?

Екологічний податок – обов’язковий платіж, що сплачується з фактичних обсягів різних викидів, скидів, розміщення відходів у довкіллі. Екологічний податок сплачують особи, які здійснюють (п. 240.1 ПКУ): викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення. Зверніть увагу, що обсяг викиду вуглекислого газу (СО2), коли суб’єкт господарювання стає платником екологічного податку – 500 тон на рік; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти; розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання); утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);

Викиди вуглекислого газу, інших забруднювачів, скиди в воду та розміщення відходів – основні випадки сплати екоподатку Під розміщенням відходів розуміється постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів (пп. 14.1.223 ПКУ). Дозволи в залежності від видів відходів видають зокрема місцеві представництва Державного управління охорони навколишнього природного середовища. Стаціонарні джерела забруднення – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що здійснює забруднення.

ФОП теж сплачують екоподаток, у т.ч. й єдиноподатники Платниками податку можуть бути всі суб’єкти господарювання: починаючи з підприємств, ФОП, представництв нерезидентів і закінчуючи бюджетними установами.

Хто не сплачує екологічний податок?

Звільнення від сплати екологічного податку мають:

суб’єкти господарювання, які розміщують відходи на власних територіях як вторинну сировину (п. 240.5 ПКУ). Вторинна сировина – це та сировина, яка може вживатися для виробництва повторно;

суб’єкти ядерної енергетики, які уклали договори про повернення за межі України іонізуючих джерел опромінення, поводяться з радіоактивними відходами, які утворилися внаслідок аварії на ЧАЕС, деякі спеціалізовані підприємства (пп. 240.4 ПКУ);

суб’єкти господарювання, які здійснюють викиди двоокису вуглецю, але не більше 500 тон на рік (п. 240.7 ПКУ);

суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення відходів, наприклад акумуляторів, люмінесцентних ламп, автомобільних шин тощо для їх подальшої передачі на утилізацію комунальним чи спеціалізованим підприємствам за дотримання двох умов (ІПК ДФС від 07.06.2019 р. № 2585/ІПК/15-32-12-03-12; ІПК ДФС від 13.09.2019 р. № 175/6/99-00-04-04-03-15/ІПК): наявності договору на збір та утилізацію відходів з таким комунальним або спеціалізованим підприємством; у договорі наявні строки передачі відходів (період розміщення відходів).

Фізичні особи, які не зареєстровані як підприємці, екологічний податок теж не сплачують.

Які терміни звітування з екологічного податку та його сплати?

Звітним періодом є календарний квартал, тому декларація подається протягом 40 кал. днів по закінченню кварталу, а податок сплачується протягом 10 кал. днів після граничного терміну подання декларації.

У 2020 році подати декларацію необхідно: за І квартал 2020 р. – 11.05.2020 р. (40-й день припадає на 10.05.2020 р., неділя); за ІІ квартал 2020 р. – 10.08.2020 р. (40-й день припадає на 09.08.2020 р., неділя); за ІІІ квартал 2020 р. – 09.11.2020 р.; за IV квартал 2020 р. – 09.02.2021 р.  Крайня дата сплати екологічного податку за І квартал 2020 р. – 20.05.2020 р.

Якщо платник екологічного податку не планує здійснювати викиди, скиди забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів, то він повинен повідомити про це орган ДПС за місцем розташування джерел забруднення шляхом заяви довільної форми про відсутність об’єкта оподаткування екологічним податком у звітному році.

Це звільняє його від необхідності подання декларації з екологічного податку. Заяву треба встигнути подати до закінчення строку подавання декларації за І квартал 2020 р. Якщо платник податку цього не зробив, то він тоді зобов’язаний подавати декларацію (роз’яснення ДФС).

Суб’єкти господарювання, у тому числі й новостворені, які не мають об’єктів оподаткування екологічним податком декларацію не подають.

Екологічний податок за викиди СО2 сплачується окремо за різними кодами бюджетної класифікації і на різні рахунки Звертаємо увагу, що податок за забруднення СО2 та по іншим забруднювачам мають різні коди бюджетної класифікації (наказ Мінфіну від 14.01.2011 р.): 19011000– за вуглекислий газ; 19010100 – за інші викиди в атмосферне повітря. Якщо все сплатити на один загальний рахунок для екологічного податку, то ДПС вважатиме, що екологічний податок за СО2 був не сплачений і нарахувати штраф.

Відсутність викидів не звільняє від обов’язку подавати декларацію, якщо вона раніше подавалася. Для припинення – слід подати заяву про відсутність об’єкта оподаткування

Куди подається декларація з екологічного податку?

Декларацію треба подавати за місцем розташування об’єктів, де було здійснено викид, скид або розміщення забруднюючих речовин. Якщо місце подачі декларації не збігається з місцем реєстрації, то за місцем реєстрації також треба подавати копії декларацій (п. 250.8 ПКУ). При утворенні радіоактивних відходів та тимчасове зберігання таких відходів декларація подається за місцем обліку платника податку в органах ДПС.

Якщо платник податку має кілька стаціонарних місць забруднення, що розташовані на різних територіях (різні коди КОАТУУ в декларації), то декларація щодо кожного джерела подається окремо по різним територіям. Об’єднати можна лише, коли все розташовано за одним кодом КОАТУУ (пп. 250.10.1-250.10.2 ПКУ).