Законодавством України, зокрема п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни. Однак, незалежно від мети подорожі (лікування чи оздоровлення за кордоном, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.
Стаття присвячена особливостям виїзду неповнолітніх громадян за межі України у супроводі мами і тата, одного з батьків або з іншими членами сім’ї. В статті розглянуто найбільш актуальні питання і проблеми, що супроводжують вивезення дитини за кордон.
Який порядок вивезення дитини за межі України?
Процедура вивезення дітей, які не досягли шістнадцяти років, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених ними, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, здійснюється за нотаріально посвідченим дозволом другого з батьків. Документ обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки запланованої поїздки.
Покинути Україну без згоди батька (матері) на виїзд дитини за кордон можна в таких випадках:
- батько є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску
- є підтверджена заборгованість по сплаті аліментів терміном більше чотирьох місяців
- в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік (Постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 733)
З 29 серпня 2019 року виїзд з дитиною за кордон на строк до 1 (одного) місяця можливий з тим із батьків, з яким постійно проживає дитина. При цьому обов’язковою умовою для перетину дитиною держкордону разом з матір’ю чи батьком є наявність рішення суду або органу опіки та піклування про постійне проживання дитини з мамою або татом відповідно.
Перед виїздом разом з дитиною мати або батько повинні обов’язково повідомити другого з батьків про вивезення дитини (за умови, що той не ухиляється від сплати аліментів і належним чином виконує свої батьківські обов’язки). Зазначені зміни в порядок виїзду дітей з України прийняті в рамках ініціативи Мін’юсту «Чужих дітей не буває».
Згода батька на вивезення дітей за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:
- довідка про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України
- довідка про наявність боргу по аліментам, видана державним або приватним виконавцем
- рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
- судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним
- рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім
- судове рішення про позбавлення батьківських прав
- свідоцтво про смерть другого з батьків
Які документи потрібні для поїздки за кордон з дитиною?
Неповнолітні діти можуть перетинати межі України за допомогою закордонного паспорту, проїзного документу або за закордонним паспортом батьків (з внесеними даними про дитину). Слід зазначити, що Міграційна служба України припинила виготовлення проїзних документів для дітей, а також їх внесення в закордонні паспорти батька або матері. Дійсний проїзний документ дитини може використовуватися для виїзду за кордон до закінчення терміну дії, але не пізніше, ніж до 1 жовтня 2019 року.
Таким чином, переймаючи європейську практику, найближчим часом закордонний паспорт для дитини буде єдиним діючим документом для перетину кордону. При цьому оформити його можна і новонародженим, але термін дії документа для дітей, які не досягли 16 років, обмежений чотирма роками. Після досягнення 16-річного віку закордонний паспорт видається на 10 років.
Який перелік документів потрібен для отримання дозволу на виїзд дітей за кордон України через суд?
Процедура надання судового дозволу на вивезення дитини з України (список документів):
- позовна заява про виїзд дитини за кордон
- копія внутрішнього паспорта, ІПН позивача
- копія рішення суду про розірвання шлюбу
- копія свідоцтва про народження дитини
- позовна заява та додатки до неї
- докази доцільності поїздки
Додаткову інформацію з цього питання можна звернувшись до Глибоцького бюро правової допомоги Чернівецького МЦ БВПД за адресою м. Глибока, вул. Борцям за волю України, 2а або телефонуйте за номером 2-41-40. Також можна скористатися послугою Skype набравши «Глибоцьке бюро правової допомоги», або «[email protected]».