Що потрібно знати про коронавірус

За інформацією МОЗ України, станом на 6 лютого 2020 року у світі зареєстровано 28 274 лабораторно підтверджених випадків нової коронавірусної інфекції, з них 565 – летальні.
Окрім Китаю, випадки захворювання зафіксовані в 24 країнах світу.
В Україні жодного підтвердженого лабораторно випадку нової коронавірусної інфекції не зареєстровано.
Учора національний координатор з Міжнародних медико-санітарних правил в Японії (ММСП) повідомив, що на борту круїзного лайнера, на якому було зафіксовано спалах нового коронавірусу, перебувають 25 громадян України. Корабель здійснює рейс без заходу в порти України.
Раніше влада Гонконгу повідомила про випадок захворювання у пасажира, який був на борту лайнера з 20-го січня. 25 січня пасажиру діагностовано 2019-nCoV після висадки в Гонконзі.
З 4 лютого Міністерство охорони здоров’я Японії поставило судно на карантин та проводить дослідження для пасажирів та членів екіпажу, які контактували з підтвердженим випадком та мають лихоманку або респіраторні симптоми.
Було відібрано зразки у 237 пасажирів і членів екіпажу та проводиться їх дослідження. Наразі отримано результати тестування для 31 зразку, 10 з яких виявились позитивними на 2019-nCoV.
За інформацією контактної особи ММСП Японії громадян України серед вказаних 10 підтверджених випадків немає.
Міністерство охорони здоров’я Японії переводить пацієнтів із підтвердженою інфекцією нового коронавірусу до діагностичних лікарень в Японії та здійснює протиепідемічні заходи на судні. Інші пасажири та члени екіпажу, зокрема ті, хто очікує результатів, повинні залишатися на судні щонайменше 14 днів.
Центр громадського здоров’я України направив до відома Державної прикордонної служби лист з інформацією про цю ситуацію з метою координації та злагодженості дій при проведенні відповідних заходів реагування.
ВООЗ опублікувала відповіді на найпоширеніші запитання щодо 2019-nCoV, зокрема:
1. Хто може заразитися цим вірусом?
Люди, які живуть або подорожують у райони, де циркулює вірус 2019-nCoV, можуть піддаватися ризику зараження. Наразі 2019-nCoV циркулює в Китаї, де перебуває більшість інфікованих осіб. Хворі з інших країн були серед людей, які нещодавно приїхали з Китаю або жили чи працювали в тісному контакті з цими мандрівниками. Медичні працівники, які доглядають за хворими 2019-nCoV, зазнають великого ризику та повинні захищатися за допомогою відповідних заходів профілактики й контролю інфекцій.
2. Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?
Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також із хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.
3. Як довго вірус живе на поверхнях?
За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості засоби для дезінфекції можуть його вбити, унеможливлюючи зараження людей.
4. Чи можна заразитися вірусом 2019-nCoV від людини, у якої немає симптомів?
Особи, інфіковані 2019-nCoV, можуть бути заразними до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, в яких уже є ознаки захворювання, є основним джерелом поширення вірусу.
5. Чи існують на сьогодні специфічні методи лікування?
На сьогодні немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу.
Якщо ви хочете захистити себе від зараження новим коронавірусом, вам слід дотримуватися основних правил гігієни, а також уникати по можливості тісного контакту з усіма, у кого проявляються симптоми респіраторного захворювання, зокрема, кашель і чхання.
Наступні заходи спеціально не рекомендовані як засоби проти 2019 nCoV, оскільки вони не є ефективними для захисту і можуть бути навіть шкідливими:
• вживання вітаміну C;
• пиття традиційних трав’яних чаїв;
• носіння декількох масок для максимального захисту;
• самолікування, перш за все антибіотиками.

Для недопущення поширення вірусу 2019-nCoV в Україні були вжиті заходи:
– прийнято наказ про утворення оперативного штабу щодо недопущення занесення й поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом та затвердження рекомендації щодо дій при виявленні коронавірусної інфекції https://bit.ly/2uGxL2m ;
– розпочато температурний скринінг пасажирів на прямих рейсах із Китаю в аеропорту Бориспіль. На санітарно-карантинних пунктах в аеропорту Бориспіль посилено команди швидкого реагування й епідеміологів та переведено їх у цілодобовий режим роботи. Також забезпечено чергування бригад швидкої медичної допомоги;
– надані рекомендації лікарям, як діяти в разі виявлення випадку 2019-nCoV https://bit.ly/38J2lHf;
– надані роз’яснення та рекомендації й лабораторними центрами МОЗ України;
– рекомендовано утриматися від подорожей до Китаю https://bit.ly/2vuyjcb ;
– підготовлено пакет матеріалів для розповсюдження скринінгових анкет на борту літака.
Нагадуємо, що специфічного лікування коронавірусу 2019-nCoV не існує.
Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендації:
• часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
• під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою;
• уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
• якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель та утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередню історію подорожей;
• не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

За інформацією Чернівецького лабораторного центру МОЗ України.